Home
 
 
My my My my
 
 
 
 
 
 

 

STANDINGS FOR HOCKEY

(click on school to see schedule) Final Standings

 

Division I – Top-seed Fairfield Prep earned a bye to the semifinals

Quarterfinals – Saturday, March 20

#7 Hamden at #2 Notre Dame-West Haven @Bennett Rink – 1 p.m.

#6 Immaculate at #3 Xavier @Champions Skating Rink Cromwell – 6:20 p.m.

#5 West Haven #4 Notre Dame-Fairfield @Shelton Rinks – 4:15 p.m.

Semifinals - Tuesday, March 23 @Higher Seeds

Championship Game - Friday, March 26 - 6 p.m.

 

Division II

The top five seeds -- Lyman Hall, Sheehan, North Haven, Daniel Hand and Cheshire - get first-round byes.   

First Round - Thursday, March 18 @Higher Seeds

#9 Branford at #8 Guilford (Cancelled) --- Guilford has withdrawn from the tournament due to a quarantine; Branford will advance to quarterfinals

#7 Amity Regional 3, #10 North Branford 1

#11 East Haven co-op at #6 Watertown-Pomperaug @Shelton Rinks - 7:30 p.m. (Friday, March 19)

Quarterfinals - Saturday, March 20 @Higher Seeds

#9 Branford at #1 Lyman Hall @Northford Ice Pavilion - 5:45 p.m.

#5 Cheshire at #4 Daniel Hand (Cancelled) --- Daniel Hand has withdrawn from the tournament due to a quarantine; Cheshire will advance to semifinals

#7 Amity Regional at #2 Sheehan @Northford Ice Pavilion - 3 p.m.

Watertown-Pomperaug/East Haven winner at #3 North Haven @Northford Ice Pavilion - 8:15 p.m.

 

Semifinals - Wednesday, March 24 @Higher Seeds

 Championship Game - Saturday, March 27 - 4 p.m.

 

Division III

BBD (5-0) and Milford co-op (3-1) have secured the top two seeds and byes to the semifinals.   On March 17, #5 New Milford had to withdraw from the tournament.

Quarterfinals – Saturday, March 20

#6 JBWA co-op at #3 Newtown-New Fairfield co-op @Danbury Ice Arena – 3:10 p.m.

Semifinals - Wednesday, March 24 @Higher Seeds

#4 Masuk at #1 BBD - time TBD

Championship Game - Saturday, March 27 - 1 p.m.

 

2022-23 SCC Boys Ice Hockey Standings
Through games played on Jan. 29


Division I
School Division Overall
Notre Dame-West Haven 3-0 10-1-1
Xavier 3-1 7-5-1
Fairfield Prep 2-1 8-3
Notre Dame-Fairfield 2-2 4-8
Hamden 1-4 1-11
West Haven co-op 0-3 1-9


Division II
School Division Overall
North Haven 6-0 12-0
Guilford 4-1-1 8-2-1
Watertown-Pomperaug co-op 4-1 6-5
Branford 4-3 7-7
Cheshire 4-4 6-5
Amity Regional 3-4 5-7
Sheehan 2-3-2 5-6-2
East Haven co-op 1-2-1 6-5-1
Lyman Hall 1-4-1 3-8-1
North Branford 0-4-1 5-6-1
Daniel Hand 0-3 3-6


Division III
School Division Overall
Masuk # 4-0 10-1
JBWA co-op 3-1 5-5
New Milford 2-1 7-3
Shepaug co-op 2-2 5-6
BBD co-op 1-2 4-5
Newtown-NF co-op 1-2 4-7
Milford co-op 0-5 1-13
# - clinched playoff spot 
MISSING RESULTS 
Jan. 28 - Watertown-Pomperaug vs. Farmington Valley; JBWA vs. Newtown/NF